Nagroda Nobla 2023. Laureatami w dziedzinie medycyny zostali Katalin Karikó i Drew Weissman

Węgierska biochemiczka Katalin Karikó oraz amerykański biolog molekularny Drew Weissman zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny 2023 - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski. Nagrodę przyznano za ich odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19.
Zobacz wideo

Laureatami Nagrody Nobla 2023 w dziedzinie fizjologii i medycyny zostali Katalin Karikó oraz Drew Weissman - ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

Jak poinformował przewodniczący komitetu noblowskiego Tomas Perlmann, nagrodę przyznano za ich odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID-19.

Katalin Karikó i Drew Weissman z Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny

Katalin Karikó to węgierska biochemiczka, urodzona 17 stycznia 1955 roku w Budapeszcie. W tym mieście ukończyła studia licencjackie i magisterskie, a następnie uzyskała doktorat w dziedzinie biochemii. W 1985 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała swoją karierę naukową. Przez wiele lat pracowała na Uniwersytecie Pensylwanii oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis.

Jej prace badawcze koncentrowały się na zastosowaniach mRNA w terapii genowej i leczeniu chorób genetycznych. Współpracując z Drew Weissmanem, Katalin Karikó opracowała modyfikacje chemiczne mRNA, które znacząco zwiększyły jego stabilność i zmniejszyły reakcje immunologiczne organizmu. Ta technologia stała się podstawą opracowania szczepionek mRNA, takich jak szczepionka Pfizer-BioNTech i Moderna, które odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu pandemii COVID-19.

Drew Weissman urodził się w 1957 roku w Filadelfii w amerykańskim stanie Pensylwania. Ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Brandeisa, a następnie uzyskał tytuł doktora medycyny na Uniwersytecie Stanu Nowy Jork w Buffalo. Po doktoracie kontynuował swoją edukację, specjalizując się w immunologii.

Jego prace badawcze skupiają się na immunologii i biologii molekularnej, a w szczególności na badaniach związanych z RNA.

W 2022 roku laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny otrzymał Svante Paabo - szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, za "odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka".

We wtorek 3 października poznamy laureata w dziedzinie fizyki, a w środę z zakresu chemii. W czwartek dowiemy się, kto otrzyma prestiżową nagrodę w dziedzinie liter tury, w piątek poznamy laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

TOK FM PREMIUM