Nieoficjalne: Komisja Europejska ma zatwierdzić zmodyfikowany plan KPO dla Polski

"Komisja Europejska planuje w najbliższych tygodniach zatwierdzić polski zmodyfikowany plan KPO o RePowerEU. Tym samym Polska otrzyma zaliczkę w wysokości ok 550mln z puli RePowerEU przeznaczony na transformację energetyczną" - informuje nieoficjalnie Bloomberg.
Zobacz wideo

Informację przekazała na platformie X Natalia Ojewska, korespondentka Bloomberga. "Komisja Europejska planuje w najbliższych tygodniach zatwierdzić polski zmodyfikowany plan KPO o RePowerEU. Tym samym Polska otrzyma zaliczkę w wysokości ok €550mln z puli RePowerEU przeznaczony na transformację energetyczną" - napisała.

Plan REPowerEU został wdrożony przez KE w odpowiedzi na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę. Plan REPowerEU, zainicjowany w maju 2022 r., pomaga Unii: oszczędzać energię, produkować ekologiczną energię i dywersyfikować dostawy energii. Formalnie stanie się on nowym rozdziałem Krajowego Planu Odbudowy (KPO). 

Rozporządzenie o Funduszu Odbudowy nie uzależnia wypłat zaliczkowych od spełnienia warunków praworządności. Zatwierdzenie polskiego rozdziału REPowerEU dałoby Polsce prawo do 20 proc. zaliczki, czyli do ponad 5 mld euro. Rząd Mateusza Morawieckiego złożył wniosek o REPowerEU niemal w ostatniej chwili – 31 sierpnia 2023 r.

TOK FM PREMIUM