Można kupić dom, w którym urodził się Hitler

Dom Adolfa Hitlera na sprzedaż. Każdy może go kupić za 2 miliony funtów. Władze austriackiego miasteczka boją się, że skrajna prawica go kupi i przekształci w miejsce kultu wodza III Rzeszy.

Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku na pierwszym piętrze kamienicy w austriackim Braunau-am-Inn. Jego matka Klara i ojciec Alois wynajmowali pokoje nad barem przez trzy lata. W 1892 roku przenieśli się do Linzu.

Gelinde Pommer, obecna właściciel, chce sprzedać budynek. Samorząd miasteczka zapowiada, że nie dopuści do transakcji, bo neonaziści mogą przekształcić kamienicę w miejsce pamięci dyktatora - pisze "Daily Mail". Władze miasteczka nie chcą się zgodzić z sugestiami niektórych historyków, żeby dom zamienić w muzeum. -Wtedy wszyscy przyjeżdżaliby do Braunau tylko po to, żeby obejrzeć "Muzeum Hitlera"- oburza się burmistrz Gerhard Skiba.

Władze Braunau-am-Inn sprawdzają prawne formy zablokowania transakcji. - Wydaje się jednak, że jedynym wyjściem będzie zakup kamienicy przez samorząd. Mam nadzieję, że pieniądze znajdzie austriacki rząd, bo sami nie jesteśmy zgromadzić takiej kwoty - mówi Skiba.

DOSTĘP PREMIUM