Sondaż wśród uczniów: Hitler był trenerem niemieckiej drużyny piłkarskiej

Jedno na 20 szkockich dzieci myśli, że Adolf Hitler był trenerem piłkarskiej reprezentacji narodowej Niemiec. Z kolei siedem procent wierzy, że Holokaust był świętem z okazji zakończenia II wojny światowej. Takie szokujące wyniki przynosi sondaż przeprowadzony wśród brytyjskich uczniów.

Jedno na pięcioro dzieci pytane o Josepha Goebbelsa odpowiedziało, że szef propagandy III Rzeszy był mężem Anne Frank. Tymczasem Frank to młoda Żydówka, autorka słynnego pamiętnika, która zmarła w obozie koncentracyjnym.

W sondażu z okazji zbliżającego się 11 listopada, obchodzonego w wielu krajach jako Dzień Pamięci z okazji zakończenia I wojny światowej, przepytano 2000 dzieci. Pytania dotyczyły kluczowych postaci i wydarzeń z obu wojen.

Hitler był trenerem reprezentacji piłkarskiej Niemiec

Odpowiadając na pytania, 77 procent dzieci w wieku 9-15 lat kojarzy Hitlera jako nazistowskiego przywódcę, ale 13,5 procent myśli, że Hitler odkrył w 1650 roku zjawisko grawitacji, a siedem procent uważa, że trenował reprezentacje narodową Niemiec.

Podczas, gdy 61 procent wie, kim był Goebbels, 21 procent jest przekonana, że szef propagandy III Rzeszy był Żydem. Dla 14 procent brytyjskich dzieci Goebbels był brytyjskim ministrem obrony narodowej na początku II wojny światowej.

Holokaust to święto z okazji zakończenia II wojny światowej

Równie szokujące rezultaty przynosi odpowiedzi na pytanie o to czym był Holokaust. Co prawda większość wie, że chodzi o zagładę Żydów podczas II wojny światowej, ale sześć procent jest przekonana, że to święto z okazji zakończenia II wojny światowej. Ale to nie koniec. Aż 15 procent pytana o Auschwitz odpowiada: to tematyczny park rozrywki związany II wojną światową.

- Wyniki badań nas przerażają - mówi Jim Panton, szef towarzystwa Erskine, które co roku przygotowuje obchody Dnia Pamięci. - Dzieci to przyszłości naszego narodu i dlatego musimy zrobić wszystko by im pomóc w nauce i rozumieniu naszej historii - dodał Panton.

DOSTĘP PREMIUM