Wywiad: Kim Dzong Il ma sześć luksusowych pociągów. Są opancerzone

Przywódca Korei Płn., który panicznie boi się latać, ma sześć luksusowych pociągów wyposażonych w telefony satelitarne, sale konferencyjne, telewizyjne i sypialnie - donosi południowokoreański dziennik powołując się na dane wywiadu.

Pociągi Kima obsługuje 19 specjalnych stacji kolejowych, rozrzuconych po całym kraju i przeznaczonych do wyłącznej dyspozycji przywódcy. Według gazety "Chosun Ilbo", stacje i pociągi zostały wyśledzone przez amerykańskie satelity szpiegowskie i samoloty U-2. Wywiady Korei Płd. i USA nie potwierdziły tych informacji.

- Kim zawsze podróżuje w trzy pociągi. Jeden jedzie przodem, by sprawdzić bezpieczeństwo, w drugim znajduje się przywódca, trzecim, jadącym na końcu kolumny, podróżują agenci bezpieki - pisze dziennik. W ten sposób Kim Dzong Il przemieszcza się, by np. dokonać inspekcji zakładu pracy lub jednostki wojskowej.

Gazeta podkreśla, że pociągi są opancerzone, a ich zabezpieczenia zostały jeszcze wzmocnione w 2004 r. W Ryongchon doszło wówczas do eksplozji pociągu, w której zginęło około 160, a rannych zostało ponad 1300 osób. Do wybuchu doszło kilka godzin po tym, jak przez stację Ryongchon przejechał pociąg Kim Dzong Ila.

20 rocznica. Zobacz Berlin w 1989 i 2009 r. (Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć galerię): fot. Reuters

DOSTĘP PREMIUM