Ludzie na całym świecie mają dość kapitalizmu

Wyniki badań na zlecenie BBC nie pozostawiają wątpliwości. Rośnie niezadowolenie z kapitalizmu. Ponad połowa ankietowanych obywateli 27 państw twierdzi, że ten system wymaga naprawy.

Najlepiej w kapitalizmie czują się Amerykanie i Pakistańczycy. Najbardziej krytykują go Francuzi, Meksykanie i Brazylijczycy. Tylko 11 procent pytanych uznało, że system działa sprawnie, a ponad połowa twierdzi, że wymaga natychmiastowych reform.

Czy ludzie tęsknią za komunizmem? To zależy od miejsca zamieszkania. 61 proc. Rosjan i 54 proc. Ukraińców żałuje, że nie ma już Wielkiego Brata. Ale już 80 proc. Polaków i 63 proc. Czechów odetchnęło z ulgą.

- Upadek komunizmu nie spowodował, że wszyscy pokochali kapitalizm. To uwidoczniło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w czasie kryzysu - mówi Doug Miller, z firmy analitycznej GlobeScan. Większość ludzi w 15 z 27 badanych krajów chciałoby, żeby rządu państw sprawowały większą kontrolę na rynkiem. Za gospodarką z elementami państwowej regulacji tęsknią przede wszystkim Rosjanie, Ukraińcy i Brazylijczycy.

DOSTĘP PREMIUM