"Euforia", "wielka impreza". Wspomnienia z upadku Muru Berlińskiego

- To była euforia, alkohol. Wielka impreza - Richard Blystone, korespondent CNN, i Ingrid Formanek, producentka, byli w Berlinie 9 listopada 1989 r. Doskonale pamiętają reakcje ludzi po obu stronach obalanego Muru.

- Mur po zachodniej stronie był cały pokryty graffiti, wulgaryzmami, nazwami grup rockowych i napisami w stylu "Precz z tym!". Zupełnie inaczej ściana wyglądała po stronie wschodniej: mur był czysty, biały, i bardzo sterylny - wspomina Blystone.

Pamiętam, jak tamtej nocy dziesiątki tysięcy ludzi rzuciły się z obu stron na mur i zaczęły go szarpać, pchać i burzyć. Wszyscy robili to razem. Był to czas świętowania, radości i optymizmu na przyszłość - relacjonuje korespondent CNN. - To było jak wielka impreza, coś jak wielki rockowy koncerty. Ludzie byli w bardzo dobrym nastroju, część z nich był pijana - opowiada.

"Wielka euforia"

- Była tam wielka euforia - wspomina producentka Ingrid Formanek. - Ludzie brali młotki i spieszyli się, by jak najszybciej rozbić ten najbardziej oczywisty symbol ucisku.

Formanek często podróżowała w tamtym okresie między wschodnimi a zachodnimi Niemcami. Pamięta, że protesty we wschodniej części kraju wybuchały już we wrześniu. Ludzie głośno domagali się demokracji w ich części Niemiec. - To było oczywiste, że coś wielkiego musi się wydarzyć. Choć chyba nikt nie miał pojęcia, że dojdzie do upadku samego Muru - wspomina.

Momentem przełomowym było ogłoszenie przez Güntera Schabowskiego, komunistycznego ministra propagandy Wschodnich Niemiec, że Niemcy ze Wschodu będą mogli swobodnie podróżować do zachodniej części miasta. Po tym ogłoszeniu, tysiące ludzi w Berlinie Wschodnim natychmiast zalało punkty kontrolne w Murze Berlińskim, domagając się po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wejścia do zachodniej części.

- Wszyscy ze wschodniego Berlina na raz chcieli wreszcie zobaczyć, co ta zabroniona kraina miał im do zaoferowania - wspomina Formanek. - Wielu z nich nie wierzyło, że kiedykolwiek będzie w stanie to zrobić w swoim życiu - dodaje.

20 rocznica. Zobacz Berlin w 1989 i 2009 r. (Kliknij w zdjęcie, by zobaczyć galerię): fot. Reuters

DOSTĘP PREMIUM