Świat oburzony egzekucją obywatela UE
Egzekucja Brytyjczyka - czytaj>>
Egzekucję potępił rząd w Londynie, który do ostatniej chwili bezskutecznie apelował o jego ułaskawienie. - W najostrzejszych słowach potępiam egzekucję Akmala Shaikha. Jestem wstrząśnięty i rozczarowany, że nasze wytrwałe apele o łaskę nie zostały rozpatrzone. Szczególnie niepokoi mnie to, że nie skontrolowano stanu zdrowia psychicznego skazańca - napisał dziś rano oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown.
Brytyjski szef dyplomacji David Miliband podkreślił, że bardzo żałuje, że nie wzięto pod uwagę szczególnego przypadku skazanego: jego choroby psychicznej, co zostało nieodpowiednio zinterpretowane podczas procesu.
30 minut rozprawy
Z kolei specjalny sprawozdawca ONZ Philip Alston przypomniał, że wyrok zapadł po 30 minutach rozprawy, co nie dało oskarżonemu o przemyt prawa do należytej obrony lub przedstawienia dowodów.
- Mówimy o odmowie przedstawienia dowodów medycznych, które skłoniłby sąd do powołania biegłego do oceny stanu zdrowia pana Shaikha. To jest bardzo zniechęcające, że sądy w Chinach tak lekceważąco podchodzą do obiektywnych argumentów - podkreślił Alston.
Sally Rowen, dyrektor grupy kampanii Reprieve (organizacji walczącej o zniesienie kary śmierci) powiedziała, że śmierć Akmala Shaikha jest smutnym oskarżeniem współczesnego świata, a szczególnie systemu prawnego w Chinach. - Byliśmy wstrząśnięci, tym co zobaczyliśmy podczas naszej pracy w tej sprawie - powiedziała Rowen.
Shaikh został aresztowany w 2007 roku w Urumczi, a w 2008 roku skazany po półgodzinnym procesie za przemyt 4 kilogramów heroiny. Według rodziny, został zwabiony do Chin przez dwóch mężczyzn, którzy obiecali pomóc mu w zrobieniu kariery w muzyce pop.
Wyrok śmierci wykonano dziś w nocy w Chinach.
DOSTĘP PREMIUM
- Haiti - "upadłe państwo" bez prezydenta i parlamentu. "Struktury państwowe i przestępcze przenikają się ze sobą"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- Egzorcyści naoglądali się horrorów? "Oczywiście, że tak!". O. Gużyński o specyficznym uwiedzeniu
- "Hurtowe kupowanie poparcia". PiS wybrał rozdawanie laptopów, ale dosypać pieniędzy na leczenie dzieci nie chce
- Hospicjum to szansa
- Jan Zieliński i Hugo Nys przegrali w finale debla wielkoszlemowego Australian Open
- Lex Kaczyński? WP: Dzięki zmianie w kodeksie prezes PiS nie będzie musiał płacić Sikorskiemu
- Trudne warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. "W wyższych partiach gór widoczność jest ograniczona do 50 m"
- Nagrody dla dziennikarzy TOK FM. Poznaliśmy laureatów konkursu "Dziennikarz Medyczny Roku 2022"
- Atak terrorystyczny w Jerozolimie. Liczba ofiar rośnie