Zmarł kardynał Daly: Irlandia w żałobie

Do Irlandii napływają kondolencje w związku ze śmiercią kardynała Cahala Daly. Zwłoki byłego prymasa Irlandii wystawiono wczoraj w katedrze św. Piotra w Belfaście, dziś po południu zostaną przewiezione do katedry św. Patryka w Armagh, a we wtorek odbędą się tam uroczystości pogrzebowe.

Według słów papieża, kardynał Cahal Daly, który zmarł w ostatni dzień starego roku w wieku 92 lat, posiadał "dar intelektu". Arcybiskup Armagh miał też mocne przekonania ekumeniczne, o co w Irlandii szczególnie trudno.

Urodził się w 1917 roku w ubogiej katolickiej rodzinie żyjącej w otoczeniu protestantów. Jego najwcześniejszym wspomnieniem z dzieciństwa był pożar rodzinnego domu, który zajął się od zaatakowanego przez IRA przyległego budynku, zajętego przez bojówkę protestancką.

Kardynalski kapelusz otrzymał w 1991 roku od Jana Pawła II, a rok później został prymasem Irlandii. Był nim w najtrudniejszym okresie, który doprowadził do zawieszenia broni przez IRA, porozumienia pokojowego i wejścia republikanów z Sinn Fein w normalne życie polityczne. I papież Benedykt XVI, i były premier brytyjski Tony Blair, który 2 lata temu przeszedł na katolicyzm, podkreślali wielki wkład kardynała w proces pokojowy w Ulsterze. Kardynal Daly przeszedł na emeryturę w 1996 roku i od tego czasu poświęcił się filozofii.

DOSTĘP PREMIUM