Ranking: najlepiej żyje się we Francji. W Polsce tak samo jak w... Monako

Francja jest najlepszym krajem do życia - wynika z dorocznego rankingu opublikowanego przez amerykański magazyn International Living. Polska znalazła się na 30 miejscu razem z Węgrami, Koreą Południową i Monako.

Przy tworzeniu rankingu jego autorzy brali pod uwagę 9 czynników: koszty życia, kulturę i sposób spędzania czasu wolnego, gospodarkę, wolność obywatelską, dbałość o środowisko, klimat, opiekę zdrowotną, infrastrukturę i ogólne bezpieczeństwo. W każdej kategorii państwo mogło uzyskać max. 100 punktów. Dane pochodziły m.in. z raportów statystycznych UNESCO, Raportów ONZ i amerykańskiego Departamentu Stanu nt. wolności i swobód obywatelskich, poziomu przestępczości, poziomu służby zdrowia etc. Bardzo duże znaczenie miały też artykuły w popularnych magazynach jak New York Times, The Economist czy National Geographic i listy od czytelników z całego świata. Redaktorzy opierali się też na własnych wrażeniach z podróży i pobytu w różnych krajach.

"Zmysłowe rozkosze" Francji niezrównane

Francja z wynikiem 80 punktów po raz piąty z rzędu okazała się nie do pobicia. "Nie ma niespodzianek. Irytująca biurokracja i wysokie podatki nie są w stanie przeważyć niezrównanej jakości życia, a zwłaszcza najlepszego na świecie systemu opieki zdrowotnej" - skomentowało wyniki pismo. Pyszne wino, wyśmienite jedzenie, haute couture , piękne wiejskie pejzaże, niezwykła tradycja i kultura - to wszystko daje niespotykaną nigdzie indziej mieszankę. "Zmysłowe przyjemności nikogo nie pozostawiają obojętnym" pisze redakcja.

Wydawca magazynu Jackie Flynn podkreśliła w komunikacie, że we Francji ludzie "cieszą się życiem" i że jest widoczna "ogromna duma w najdrobniejszych detalach". Wskazała m.in. na "malutkie ogródki kwiatowe w oknach, dobrze utrzymane ogrody, urocze kawiarenki na tarasach i czyste ulice", a także "dobrze zarządzane miasta i niską przestępczość".

Francji przyznano najwyższe notowania za "wolność" (wraz z 43 innymi państwami), "bezpieczeństwo" (z 55 państwami) i "zdrowie".

Zachodnie demokracje w pierwszej dziesiątce

Zaszczytne drugie miejsce zajęła Szwajcaria. Autorzy rankingu wskazują na stabilną gospodarkę, wysoko rozwiniętą infrastrukturę, jak również "przytulne alpejskie domki" i "luksusowe apartamenty z widokiem na górskie jeziorka". W pierwszej dziesiątce znalazły się też kolejno Stany Zjednoczone, Luksemburg, Australia ("słoneczna przez 365 dni w roku"), Belgia, Włochy ("najbardziej uwodzicielski kraj w Europie"), Niemcy, Nowa Zelandia i Dania.

W Polsce lepiej niż na Seszelach czy Cyprze

Polska uzyskała 67 punktów i znalazła się na 30 miejscu razem z Łotwą, Węgrami, Koreą Południową, Bermudami, Monako i karaibskim państewkiem Saints Kitts i Nevis. O zaledwie jeden punkt wyprzedzają nas Hiszpania i Irlandia. Tylko dwa punkty więcej od nas uzyskała Wielka Brytania, Argentyna czy Lichtenstein. Jedyne co może zastanawiać to o 3 punkty lepszy od Polski wynik Czech i Litwy, które zostały ocenione na równi z Austrią, Norwegią czy Szwecją.

Daleko w tyle zostawiliśmy Tajwan, Ukrainę i RPA (po 61 punktów), Singapur oraz Jamajkę (po 58 punktów). Polakom według autorów rankingu żyje się też o wiele lepiej niż mieszkańcom Seszeli, Polinezji Francuskiej, Cypru, Grecji czy Izraela.

W kategorii "Wolność" otrzymaliśmy, jak inne kraje europejskie, maksymalny wynik 100 punktów. Wysoko oceniono też bezpieczeństwo (86 punktów) i klimat (76 punktów). Zastanawiać może wysoka (70 punktów) ocena służby zdrowia (USA w tej kategorii dostały tylko na 65). W kategoriach Kultura czy Środowisko uzyskaliśmy po 68 punktów. Infrastrukturę oceniono na 63, a koszty życia na 58. Pozycję Polski bardzo osłabiła ocena gospodarki - tylko 35 punktów.

Najgorzej w Somalii, Jemenie i Sudanie

Ranking zamykają ogarnięte wojną kraje Trzeciego Świata. Najniższą pozycję zajmuje Somalia z wynikiem 32 punkty. To afrykańskie państwo od zakończenia w 1991 roku wojny domowej jest w stanie rozpadu. Minimalnie lepiej został oceniony Sudan (rządzony przez islamskich ekstremistów) i Jemen (prawie jedna piąta społeczeństwa żyje tam za dolara dziennie). W ostatniej dziesiątce znajdują się też Irak, Afganistan, Sierra Leone, Pakistan i Czad.

Jesteś emerytem? Najlepiej będzie ci w Ekwadorze i Meksyku

International Living opublikował też doroczny ranking "rajów emerytalnych". To lista 10 krajów, w których emerytom z USA czy Europy będzie się żyło lepiej, taniej i przyjemniej niż w ojczyźnie.

Według autorów najlepiej przeprowadzić się do Ekwadoru. "250$ tygodniowo wystarczy tu na życie w niespotykanym luksusie" pisze redakcja. Kolejne na liście są Meksyk i Brazylia ("5000 mil piaszczystych, tropikalnych plaż"), następnie plasują się Francja, Panama i Nikaragua ("najpiękniejsze miejsca w Ameryce Południowej"), Włochy, Kostaryka, Urugwaj ("zachodni poziom życia za śmiesznie małe pieniądze") i Belize.

Jak sporządzano ranking

Szczegółowe wyniki

W którym kraju chciałbyś mieszkać?

DOSTĘP PREMIUM