Indie: Terroryści, którzy zajęli hotel, zabici

Indyjskie siły bezpieczeństwa zabiły dwóch terrorystów, którzy od wczoraj zajmowali hotel w centrum Śrinagaru, stolicy Kaszmiru. Operacja antyterrorystyczna trwała niemal dobę.

Po nocnej ewakuacji gości hotelowych oraz mieszkańców okolicznych domów indyjskie siły bezpieczeństwa przystąpiły rano do ataku. Wymiana ognia trwała kilka godzin. Zabito dwóch napastników, którzy od wczoraj terroryzowali centrum Śrinagaru. W efekcie akcji sił bezpieczeństwa w hotelu wybuchł pożar. Służby pożarnicze starają się nie dopuścić do rozprzestrzenienia się ognia na sąsiednie zabudowania.

Do przeprowadzenia ataku, w którym zginęły wczoraj dwie osoby, a kilkanaście zostało rannych, przyznało się jedno z ugrupowań separatystycznych działających w Kaszmirze. Jak twierdzą władze indyjskie, ma ono powiązania z organizacją Lashkar-e-Taiba (Laszkar i Tojba) z Pakistanu. Organizacja ta oskarżana jest zorganizowanie krwawej masakry w Bombaju w roku 2008.

Indie stwierdziły już dawno, że działalność Lashkar-e-Taiba prowadzi do zaostrzenia stosunków indyjsko-pakistańskich. Stosunki między obu krajami mają kluczowe znaczenie dla stabilizacji w Azji Południowej.

DOSTĘP PREMIUM