"Komisja naciskowa" w Europie? Tak, w sprawie szczepionek na A/H1N1

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy żąda śledztwa w sprawie szczepionek na świńską grypę - informuje korespondentka RMF FM. Dochodzenie miałoby wyjaśnić, czy firmy farmaceutyczne naciskały na europejskie rządy i na Światową Organizację Zdrowia. Zgromadzenie chce także powołania komisji śledczej - dowiedziało się RMF FM.

- Ogłoszenie pandemii świńskiej grypy to największy skandal medyczny w historii uważa Lluis Maria De Puig, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jego zdaniem miliony ludzi szczepiło się nieprzetestowanymi szczepionkami, narażając się na nieznane skutki uboczne. Poza tym - jak dodaje - doszło do ogromnego marnotrawstwa.

Wprawdzie wprost się o tym nie mówi, ale jak dowiedziała się reporterka RMF, deputowani mają podejrzenia (a może nawet dowody) na lobbing lub - co więcej - zmowę koncernów farmaceutycznych i ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Za dwa tygodnie deputowani przesłuchają obie strony, czyli przedstawicieli koncernów i WHO. Ma się to odbyć za zamkniętymi drzwiami. Potem ma powstać raport i rekomendacje dla 47 rządów Rady Europy. Radio podaje, że szef Zgromadzenia w swej propozycji rekomendacji wezwie rządy, by przeprowadziły własne wewnętrzne dochodzenia.

DOSTĘP PREMIUM