Czerwony Krzyż: Trzęsienie ziemi na Haiti dotknęło 3 mln osób

Według Czerwonego Krzyża, fakt, że epicentrum trzęsienia ziemi na Haiti miało miejsce blisko stolicy kraju, "jest złym znakiem". Organizacja ocenia, że dotkniętych katastrofą zostało ok. 3 mln mieszkańców. Liczba zabitych będzie prawdopodobnie podawana w tysiącach - poinformował prezydent tego kraju René Préval w rozmowie z ?Miami Herald?.

Ambasada Francji w trakcie trzęsienia ziemi na Haiti

Rzecznik Czerwonego Krzyża, Paul Conneally uważa, że informacje, jakie napływają z Haiti "nie wróżą niczego dobrego". Jego zdaniem, kataklizm dotknął blisko 3 mln osób, choć jak zastrzegł rzecznik: "dopiero w przeciągu najbliższej doby-dwóch, uzyskamy szerszy obraz sytuacji".

Czerwony Krzyż już zdecydował o jak najszybszym wysłaniu w teren katastrofy leków i sprzętu medycznego. Organizacja skupi się przede wszystkim na wspomożeniu mieszkańców w poszukiwaniach ludzi uwięzionych pod gruzami zawalonych domów. Do Haiti przetransportowane zostaną także szpitale polowe.

Dodał, że Haiti - jeden z najbiedniejszych krajów na świecie - jest słabo przygotowane do radzenia sobie z większymi klęskami żywiołowymi. Liczba ludności Haiti liczy ok. 10 milionów.

Ewakuacja budynku w trakcie trzęsienia ziemi na Haiti

Trzęsienie ziemi, które dziś w nocy nawiedziło Haiti miało siłę 7 do 7,3 stopni w skali Richtera. Było to najpotężniejsze trzęsienie w tym regionie od ponad 200 lat. Centrum stolicy, Port-au-Prince jest prawie całkowicie zniszczone. Prawdopodobnie są tam setki ofiar. Wśród zaginionych mogą być dwie osoby z Polski.

Pomóż ofiarom trzęsienia ziemi>>

DOSTĘP PREMIUM