Amerykańscy spadochroniarze na Haiti jeszcze dziś

- Wiemy, że ofiar będą dziesiątki tysięcy - powiedziała telewizji NBC Hillary Clinton, szefowa amerykańskiej dyplomacji, o trzęsieniu ziemi na Haiti. Według jej relacji zawaliło się "kilkadziesiąt tysięcy budynków". US Army i Navy wysyłają tysiące żołnierzy do pomocy.

- Haiti zostało doszczętnie zniszczone tym trzęsieniem ziemi . Wiemy, że ofiar będą dziesiątki tysięcy. To jest zupełnie poza naszym wyobrażeniem - mówiła szefowa dyplomacji USA. Stany Zjednoczone wprowadzają w życie plan operacji pomocy na ogromną skalę.

W całym kraju w stan gotowości postawiono - co ujawnił przed momentem Pentagon - 12 tysięcy żołnierzy w związku z tą sytuacją.

U wybrzeży wyspy zacumował lotniskowiec , docierają kolejne okręty z dostawami żywności, środków higienicznych i tysiącem żołnierzy wojsk inżynieryjnych US Marines. Na pokładzie okrętów desantowych będą kolejne dwa tysiące, a samoloty wojskowe już przywiozły ponad 300 medyków US Army.

Jeszcze dziś na Haiti mają pojawić się też żołnierze z 82 dywizji powietrzno-desantowej w liczbie trzech i pół tysiąca. Dotarły też już pierwsze samoloty z pomocą.

Tuż po godzinie 16 (naszego czasu) prezydent Obama wystąpi w specjalnym orędziu dotyczącym pomocy dla Haiti.

DOSTĘP PREMIUM