"Pius XII stworzył tajną siatkę pomagającą Żydom"

Pius XII stworzył tajną organizację, która w czasie drugiej wojny światowej pomagała Żydom. Ujawnił to ostatni żyjący członek tej siatki, włoski ksiądz Giancarlo Centioni.

Tajna organizacja działająca pod nazwą "Raphael's Verein" - Stowarzyszenie św. Rafała - powstała w Niemczech jeszcze przed wybuchem wojny. Na jej czele stał ks. Józef Kentenich, założyciel ruchu szensztackiego. We Włoszech odpowiadał za nią ksiądz Anton Weber, niemiecki pallotyn, który był w kontakcie z papieżem i watykańskim sekretariatem stanu. Ksiądz Centioni został zaproszony do współpracy, ponieważ jako kapelan ochotniczej milicji faszystowskiej, tzw. czarnych koszul, mógł się okazać bardzo przydatny.

97-letni duchowny mówi w wywiadzie dla katolickiej agencji H20 news, że ks. Weber dostarczał rodzinom żydowskim pieniądze i paszporty, które "otrzymywał bezpośrednio od sekretariatu stanu jego Świątobliwości, na życzenie Piusa XII".

Rewelacje sędziwego duchownego pojawiły się na krótko przed niedzielną wizytą Benedykta XVI w rzymskiej synagodze, gdzie miały podnieść się głosy krytykujące postawę Piusa XII podczas ostatniej wojny, a szczególnie wobec zagłady Żydów.

"Nowa atmosfera wizyty"

- Wizyta papieża w synagodze odbędzie się w nowej dla relacji między katolicyzmem a judaizmem atmosferze - powiedział jeden z najbardziej wpływowych watykańskich duchownych, kard. Walter Kasper.

Pośrednio potwierdził rewelacje Centioniego. - Rozumiemy wrażliwość ocalałych z zagłady Żydów na sprawę Piusa XII. Ale chcemy im też powiedzieć o tym, co Pius XII robił, by ratować Żydów w czasie wojny, a co jeszcze nie jest znane - dodał. Jak podkreślił, polscy biskupi prosili Piusa XII, by nie informować o tej działalności, bo mogłoby to przynieść skutki odwrotne od zamierzonego.

- Pius XII robił, co mógł, by pomóc Żydom. To jasne, że nie mógł uratować wszystkich, ale uratował wielu - trzeba oddać mu sprawiedliwość - dodał Kasper.

DOSTĘP PREMIUM