Dziś dzień Wikipedii. Wystartowała 9 lat temu

Dziś w wielu krajach obchodzony jest dzień Wikipedii. Pierwsza anglojęzyczna wersja tej internetowej encyklopedii powstała właśnie 15 stycznia.

Z okazji urodzin Wikpiedii planowane są branżowe spotkania w Nowym Jorku, Bangalore czy w Poznaniu. Po dziewięciu latach od uruchomienia pierwszej edycji, Wikipedia pozostaje jednym z dziesięciu najpopularniejszych portali świata. Dziś, anglojęzyczna wersja językowa Wikpiedii ma ponad trzy miliony haseł, polska edycja prawie 700 tysięcy.

Wikipedia tworzona jest obecnie w ponad 260 językach. Kontrowersyjną kwestią pozostaje wiarygodność Wikipiedii, bo redagować może ją każdy z dostępem do internetu. Jeden z czołowych polskich Wikipedystów Sebastian Skolik podkreśla jednak, że istnieją mechanizmy częściowo zapobiegające fałszowaniu treści. Wprowadzono tak zwane wersje przejrzane, czyli osoby, które mają 250-500 edycji już wykonanych mogą sprawdzać edycyjnych użytkowników.

Naukowy tygodnik "Nature" już pięć lat temu orzekł, że jeśli chodzi o kwestie naukowe, Wikipedia jest wiarygodnym źródłem informacji i może śmiało konkurować ze swoim największym rywalem, jakim jest słynna Encyklopedia Britannica.

DOSTĘP PREMIUM