Nauka czy barbarzyństwo? Pogrzebali świnie żywcem

Naukowcy z Centrum Medycyny Ratunkowej i z Kliniki Znieczuleń i Intensywnej Terapii zakopali pod śniegiem 22 żywe świnie. - Politycy i działacze organizacji zajmujących się ochroną praw zwierząt w Austrii zareagowali na ?barbarzyński eksperyment? z prawdziwą furią - donosi serwis austriantimes.at.

Centrum Medycyny Ratunkowej w Bolzano (w płd. Tyrolu) i Klinika Znieczuleń i Intensywnej Terapii uniwersytetu w Innsbrucku, przeprowadzili wspólny eksperyment, który miał symulować warunki, w których znajduje się człowiek po zejściu lawiny. W tym celu pogrzebano pod śniegiem 22 żywe świnie.

Krytycy eksperymentu w Ötz Valley w okręgu Imst w Tyrolu nie kryli oburzenia. Szef austriackiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt powiedział, że to naukowców należało żywcem zakopać, a ich koledzy powinni ich obserwować i opisywać, co się z nimi dzieje.

- Zasypanie żywych zwierząt i obserwowanie powolnej śmierci było jednym z "najbardziej obrzydliwych eksperymentów przeprowadzonych w Austrii" - dodał i stwierdził, że prawdziwym celem eksperymentu było podniesienie stopnia naukowego ludzi biorących w nim udział.

Prezes Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt w Wiedniu oceniła, że naukowcy biorący udział wykazali się "brakiem poczucia tego, co etyczne, a co nie, a eksperyment to policzek w twarz poważnemu podejściu do nauki."

Christine Brunner, rzeczniczka Zielonych, stwierdziła, że eksperyment "naruszył normy etyczne, w którym eksperymenty na zwierzętach powinny być przeprowadzone".

Anton Steixner, wiceszef Ludowej Partii Tyrolu, określił zachowanie naukowców jako "szczególnie moralnie wątpliwe".

Centrum Medycyny Ratunkowej i Klinika uniwersytetu w Innsbrucku mają jutro wydać oświadczenie w sprawie przeprowadzonego eksperymentu z udziałem świń.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM