Pomoc dociera za wolno. Lotnisko zniszczone. Żołnierze USA sterują ruchem

Mimo odzewu wspólnoty międzynarodowej po trzęsieniu ziemi na Haiti, pomoc dla potrzebujących dociera o wiele za wolno. Ogromne zniszczenia utrudniają dostarczenie poszkodowanym materiałów pierwszej potrzeby. Port lotniczy w stolicy kraju został częściowo zniszczony, a ruchem ręcznie sterują amerykańscy żołnierze. Także Polska wysłała już samolot z pomocą.

Ty też możesz pomóc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti>>

Pracownicy Organizacji Narodów Zjednoczonych przebywający na Haiti podkreślają, że robią co mogą, lecz ich możliwości są ograniczone. Dodają, że działania organizacji pomocowych i ratowników muszą też zostać jak najszybciej skoordynowane.

W nocy setki żołnierzy USA na spadochronach wylądowały w stolicy Haiti Port-au-Prince. Do poniedziałku na Haiti ma przyjechać łącznie 5,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy.

Most powietrzny

Tymczasem w kierunku Haiti zmierza coraz więcej samolotów z pomocą z całego świata. Sama płyta lotniska jest przepełniona, dlatego część maszyn musi czekać w kolejce do lądowania albo jest kierowana na Dominikanę.

ONZ poinformowała, że ustanowiono most powietrzny pomiędzy Port-au-Prince a stolicą Dominikany Santo Domingo. Kuba zgodziła się na wykorzystanie swojej przestrzeni powietrznej przez amerykańskie samoloty, co znacznie skróci czas przelotu na Haiti. Jest to decyzja bez precedensu, bo reżim w Hawanie od czasów zimnej wojny niechętnie wpuszczał amerykańskie maszyny na swoje terytorium.

Polski szpital polowy na Haiti

W drodze na Haiti jest również samolot z polskimi strażakami. Rządowy Tupolew wiezie 54 ratowników i 10 psów. Specjaliści obawiają się, że na Haiti może wkrótce dojść do zamieszek . Dziś rano rządowym samolotem wyleciała na Haiti grupa 54 ratowników z 10 psami wyspecjalizowanymi w poszukiwaniu żywych ludzi pod gruzami. Ratownikom towarzyszą oficerowie Biura Ochrony Rządu, którzy będą czuwać nad ich bezpieczeństwem. Polski rząd zadeklarował także zwiększenie pomocy dla mieszkańców Haiti do 150 tys. dolarów (wczoraj rzecznik MSZ mówił o 50 tys. dolarów).

Polska Misja Medyczna wyśle na Haiti szpital polowy ze specjalistami. Lekarze i wyposażenie szpitala mają zostać przetransportowani na dotknięte trzęsieniem ziemi tereny rządowym samolotem. Prezes Polskiej Misji Medycznej Jarosław Gucwa ocenia, że samolot mógłby wylecieć najszybciej w poniedziałek. Misja otrzymała zapewnienie z Kancelarii Prezydenta, że lekarze i sprzęt polecą zaraz po powrocie rządowego Tupolewa z Haiti, który wyleciał z polskimi ratownikami.

Mieszkańcy kraju, którzy w wyniku trzęsienia ziemi zostali pozbawieni domów i nie mają wody ani żywności, mogą w desperacji zacząć napadać na konwoje z pomocą humanitarną i magazyny międzynarodowych organizacji.

Natomiast amerykańskie organizacje medyczne podają, że w tragicznym trzęsieniu ziemi na Haiti zginęło od 50 do 100 tysięcy osób . Wcześniej Czerwony Krzyż szacował, że wskutek trzęsienia ziemi zginęło od 45 do 50 tysięcy osób.

DOSTĘP PREMIUM