Senegal zaprasza Haitańczyków do siebie. "Repatriacja"

Prezydent Senegalu zaproponował poszkodowanym w trzęsieniu ziemi Haitańczykom "powrót do ojczyzny" i darmową ziemię w Senegalu - informuje BBC.

- Prezydent oferuje darmową repatriację każdemu Haitańczykowi, który chciałby wrócić do swoich korzeni - cytuje BBC rzecznika prezydenta. Abdulaje Wade uważa, że Haitańczycy są "córkami i synami Afryki", odkąd ich kraj założyli niewolnicy, pośród których byli też tacy, którzy pochodzili z Senegalu.

Po wtorkowym trzęsieniu ziemi, w którym zginęła nieznana, ale szacowana na dziesiątki tysięcy, liczba osób, a dalsze 300 zostało rannych, prezydent afrykańskiego państwa rozważa nawet oddanie Haitańczykom całego regionu w swoim kraju.

- Senegal jest gotów dać im fragmenty ziemi, albo nawet cały region. To będzie zależeć od tego ilu z nich będzie chciało tu przyjechać - mówi Bemba Ndiaje, rzecznik prezydenta. - Jeśli będzie to tylko kilka osób, wówczas z chęcią oddamy im ziemię i domy. Jeśli przyjadą tłumnie, jesteśmy gotowi dać im cały region - wytłumaczył.

DOSTĘP PREMIUM