Trzynastolatka skazana na chłostę, bo przyniosła do szkoły telefon

13-letnia uczennica z Arabii Saudyjskiej została skazana na 90 uderzeń batem za przyniesienie do szkoły telefonu komórkowego z kamerą. Dziewczyna ma być wychłostana na oczach całej szkoły.

Sąd w Jubail skazał uczennicę na chłostę i dwa miesiące więzienia. Dyrektorka szkoły, w której uczyła się dziewczyna, utrzymuje, że 13-latka uderzyła ją w głowę kubkiem, gdy ta próbowała odebrać jej telefon komórkowy. Do incydentu doszło w zeszłym roku.

Dyrektorka poprosiła sąd, by kara chłosty była wymierzona w obecności innych uczniów, "żeby ich wychować". Przynoszenie telefonów komórkowych do szkoły jest w Arabii Saudyjskiej ściśle zakazane.

Kara, na jaką skazano 13-latkę, jest ostrzejsza niż niektóre wyroki wymierzane za kradzież i rozbój. Trzy lata temu 16 uczniów w wieku od 12 do 18 lat skazano na od 300 do 500 uderzeń batem za agresywne zachowanie w stosunku do nauczyciela.

Stosowanie tortur i kar cielesnych w Arabii Saudyjskiej było wielokrotnie potępiane przez organizacje zajmujące się obroną praw człowieka.

DOSTĘP PREMIUM