Bill Gates: Przeludnienie jest jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia

Założyciel firmy Microsoft i filantrop, Bill Gates, przestrzega przed wydawaniem zbyt dużych pieniędzy na walkę ze zmianami klimatu. Jego zdaniem należy przede wszystkim zadbać o zdrowie ludzi, bo dzięki temu spadnie przyrost naturalny, jedna z głównych przyczyn globalnego ocieplenia.

Zdaniem Gatesa, który udzielił wywiadu rozgłośni BBC, biedniejsze państwa świata wydając pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu, mogą szukać oszczędności, i np. wykorzystywać pieniądze przeznaczone na walkę z AIDS.

Założyciel Microsoftu przekonywał, że najważniejsze jest wspierania edukacji zdrowotnej i promowanie rodzin, które mają mniej dzieci.

Gates przyznał też, że jego Fundacja już za trzy lata zakończy prace nad szczepionką na malarię.

Co roku na malarię umiera ponad milion ludzi, głównie dzieci w Afryce. Fundacja Gatesa wydała miliardy dolarów na walkę z tą chorobą. Szczepionki na razie nie ma, ale jak powiedział w BBC Bill Gates, przełom jest bliski:

- Sprawdzamy jedną szczepionkę, obecnie próby kliniczne są w trzeciej, ostatniej fazie. Częściowo skuteczna szczepionka może zostać wyprodukowana za trzy lata, do pełnego sukcesu potrzebujemy jeszcze pięciu-dziesięciu lat - wyjaśnił Gates.

TOK FM PREMIUM