Oto najbardziej wpływowi miliarderzy świata

By znaleźć się na tej ekskluzywnej liście magazynu ?Forbes? nie wystarczy posiadanie gigantycznego majątku. Trzeba też mieć wpływy w polityce, mediach i kontrolować kluczowe gałęzie gospodarki. Zobacz listę najbardziej wpływowych miliarderów świata.

Potentaci naftowi, medialni carowie, głowy rządów - to oni zdominowali listę amerykańskiego magazynu "Forbes". W odróżnieniu od innych zestawień najbogatszych ludzi świata, tu nie liczy się tylko posiadanie majątku, ale realne wpływy w polityce, mediach, życiu publicznym i władza nad najważniejszymi sektorami gospodarki. Oto pierwsza dziesiątka zestawienia:

Michael Bloomberg fot. AP

1. Michael Bloomberg - burmistrz Nowego Jorku - największej i najbardziej złożonej amerykańskiej metropolii. Zarządza miastem, w którym mieszka osiem milionów ludzi, mówiących 40 różnymi językami. Do swojej dyspozycji ma armię nowojorskich urzędników liczącą 300 tys. osób i roczny budżet w wysokości 60 miliardów dolarów.

Ostatnio został wybrany na trzecią, z rzędu, kadencję. Za kampanię wyborczą zapłacił ponad 100 milionów dolarów. Miał z czego - jest jednym z założycieli Innovative Market Systems (obecnie Bloomberg LP), medialnego koncernu w którym ma ponad 80% udziałów. Jego firma jest właścicielem kilku stacji telewizyjnych i radiowych oraz magazynów. Chlebem codziennym są dla niego negocjacje ze związkami zawodowymi, wprowadzanie nowych przepisów prawnych, radzenie sobie z zagrożeniem terrorystycznym czy innym kryzysem (np. samolotem lądującym na rzece Hudson) - podkreśla Forbes.

Silvio Berlusconi fot. AP

2. Silvio Berlusconi - premier Włoch. We Włoszech jest praktycznie monopolistą medialnym - ma duży pakiet akcji w trzech stacjach telewizyjnych, kolejne trzy kontroluje dzięki swojej pozycji w rządzie. Jest też właścicielem kilku magazynów, dzienników i agencji reklamowych. Uwielbia sport - jego drużyna piłkarska AC Milan jest jedną z najlepszych na świecie. Ma wyjątkowo barwne życie prywatne. Sam siebie określa jako "Jezusa Chrystusa włoskiej polityki". Niedawno zaatakowany w świetle kamer - napastnik wybił mu ząb i złamał nos.

Vagit Alekperov fot. lukoil.com

3. Vagit Alekperov - potentat energetyczny. Kontroluje Łukoil - drugi największy na świecie niezależny koncern naftowy, który produkuje ok. 2% światowej podaży ropy. Urodzony w dużej rodzinie w Azerbejdżanie, zaczynał w 1972 roku jako robotnik przy wydobyciu ropy na Morzu Kaspijskim. W 1990 doszedł do pozycji wiceministra sowieckiego przemysłu naftowego. W Łukoilu ma ponad 20% udziałów. Uchodzi za lojalnego wobec premiera Rosji Władimira Putina.

Carlos Slim Helu fot. AP

4. Carlos Slim Helu - trzeci najbogatszy człowiek na świecie. Jest właścicielem Telecom Movil - gigantycznego koncernu telekomunikacyjnego, działającego w prawie wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej. Urodzony w Meksyku, jest synem emigrantów z Libanu. Szczodrze łoży na cele charytatywne - tylko w ubiegłym roku przekazał 65 milionów dolarów na badania nad chorobami genetycznymi.

Saad Hariri fot. AP

5. Saad Hariri - premier Libanu. Syn zamordowanego w 2005 roku Rafika Hariri, dwukrotnego premiera Libanu. Po ojcu, oprócz stanowiska, odziedziczył konglomerat Saudi Oger. Jest właścicielem przedsiębiorstw telekomunikacyjnych i deweloperskich. Uchodzi za postępowego polityka, jego celem jest odbudowa kraju po wojnie domowej.

Warren Buffett fot. AP

6. Warren Buffett - amerykański inwestor, zwany "wyrocznią z Omahy". Już jako sześciolatek wiedział jak szybko zarobić - kupował sześciopaki Coca Coli za 25 centów, rozdzielał je i sprzedawał kolegom butelki za pięć centów. Dziś ma większość akcji kompanii ubezpieczeniowej i inwestycyjnej Berkshire Hathaway. Warty 40 miliardów dolarów majątek chce podarować fundacji Billa i Melidy Gates, która zajmuje się działalnością charytatywną.

Mukesh Ambani fot. AP

7. Mukesh Ambani - najbogatszy człowiek w Indiach. Po śmierci ojca w 2002 roku razem ze swoim bratem Anilem odziedziczył przemysłowe imperium. Jest prezesem i większościowym udziałowcem Reliance Industries - największego indyjskiego przedsiębiorstwa. Jego majątek szacuje się na 33 miliardy dolarów. Dla swojej rodziny wybudował w Bombaju warty miliard dolarów apartamentowiec. Jego żona, Nita, w prezencie na 44 urodziny dostała luksusowy odrzutowiec.

Li-Ka Shing fot. AP

8. Li-Ka Shing - najbogatszy Azjata. Jego przedsiębiorstwa działają w sektorach energetycznym, nieruchomości, transportu morskiego i handlu detalicznego. Uważany za jednego z najbardziej szczodrych filantropów - dotychczas ponad miliard dolarów przeznaczył na działalność charytatywną. Pomimo posiadania gigantycznego majątku uchodzi za ascetę - ubiera się w skromne czarne garnitury, na nadgarstku nosi od lat ten sam, niedrogi zegarek Seiko.

Abigail Johnson fot. AP

9. Edward i Abigail Johnson - duet ojca i córki, którzy razem zarządzają Fidelity Investment - największym amerykańskim funduszem inwestycyjnym. Obracają majątkiem wartym 3,2 bilionów dolarów - to tyle co 20% PKB Stanów Zjednoczonych. Są potomkami wpływowej bostońskiej rodziny.

Bill Gates Bill GatesBill Gates Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl fot. AP

10. Bill Gates - założyciel Microsoft. Najbogatszy człowiek na świecie. Kilka lat temu postanowił przeznaczyć cały swój majątek na cele charytatywne. Razem z żoną Melindą założył fundację, która funduje stypendia dla studentów z rozwijających się krajów, walczy z epidemią AIDS, malarią, biedą i zacofaniem. Bliski kolega innego bogacza, Warrena Buffetta. Razem z Warrenem regularnie grywają w brydża.

DOSTĘP PREMIUM