Pasztunowie w szeregach talibów mają żydowskie korzenie?

Indyjski genetyk z Bombaju bada, czy Pasztunowie walczący w szeregach talibów są potomkami Izraelitów. Shanez Ali z Indii prowadzi te badania w Izraelskim Intytucie Technologii w Tel Awiwie, a współfinansuje je izraelski rząd.

Shanez Ali pobrała próbki krwi Pasztunów z plemienia Afridi. Teraz w izraelskim instytucie porówna je z kodem genetycznym Żydów. Badania ma zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Wtedy okaże się, czy teorie żydowskich i muzułmańskich teologów, historyków i antropologów są prawdziwe. Uważają oni, że Pasztunowie pochodzą od żydowskiego plemienia Efraima, które ponad 2700 lat temu powędrowało do Azji. Teoria oparta jest na starożytnych manuskryptach i przekazach ustnych. Przy granicy afgańsko-irańskiej znaleziono też groby z hebrajskimi napisami. Z teorią naukowców nie zgadzają się ortodoksyjnie Żydzi. Według nich Pasztunowie od plemienia Efraima przejęli tylko część obyczajów

Na świecie żyje 40 milionów Pasztunów. Większość mieszka w Afganistanie, Pakistanie oraz w Indiach i Iranie. Są muzułmanami, a wielu z nich walczy w szeregach talibów.

DOSTĘP PREMIUM