Stany Zjednoczone wznowiły loty z Haiti

Stany Zjednoczone wznowiły przyjmowanie do swoich szpitali ofiar trzęsienia ziemi w Haiti. Transport chorych był wstrzymany przez 5 dni z powodu niejasności do których szpitali mają trafiać i kto ma finansować ich leczenie.

Od czasu trzęsienia ziemi amerykańskie wojsko przetransportowało do USA kilkuset ciężko rannych Haitańczyków. Większość z nich trafiła do szpitali na Florydzie. Jednak w miniony wtorek gubernator tego stanu Charlie Crist oświadczył, że oddziały urazowe oraz intensywnej terapii w lokalnych szpitalach są przepełnione. Wezwał też władze federalne do refundacji kosztów leczenia w wysokości 7 milionów dolarów.

Następnego dnia wojsko wstrzymało transport chorych z Haiti co wywołało protesty lekarzy. Apelowali oni o wznowienie lotów twierdząc, że Port-au-Prince nie ma warunków do leczenia najbardziej poszkodowanych i jeśli nie zostaną zabrani do USA czeka ich śmierć.

Wczoraj Biały Dom ogłosił, że udało się ustalić zasady ewaluacji i leczenia Haitańczyków i że w ciągu najbliższych godzin transport krytycznie rannych pacjentów zostanie wznowiony. Rzecznik Białego Domu Tommy Vietor powiedział, że powodem wstrzymania lotów nie były kwestie finansowe tylko logistyczne.

DOSTĘP PREMIUM