Ukraiński kontrwywiad rozbił siatkę rosyjskich agentów

- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy rozbiła siatkę rosyjskich agentów - poinformował szef SBU Walentyn Naływajczenko. Oficer kadrowy FSB i jego ukraiński informator zostali zatrzymani na gorącym uczynku, podobnie jak ochraniający ich pozostali trzej szpiedzy i rosyjski żołnierz.

Naływajczenko poinformował na konferencji prasowej, że oficer FSB został przyłapany 27 stycznia, gdy przyjmował od obywatela Ukrainy tajne informacje. Pozostałe cztery osoby, w tym trzech oficerów Federalnej Służby Bezpieczeństwa i jeden żołnierz rosyjski stacjonujący w mołdawskim Nadniestrzu, ochraniało całą operację. Jedna osoba została w związku ze sprawą aresztowana, pozostali czterech Rosjanie zostali wydaleni z terytorium Ukrainy.

Naływajczenko powiedział, że rosyjscy agenci zdobywali informacje, które są ukraińską tajemnicą państwową, za pomocą szantażu i korupcji. Poinformował też, że wszyscy zatrzymani zostaną oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego kraju.

Szef SBU poinformował, że podczas kontroli osobistej rosyjskich agentów znaleziono przy nich cyfrowe dyktafony, kamery wideo ukryte w długopisach, netbooki, breloczek, w którym można schować kartę pamięci, karty pamięci z "instrukcjami dla agenta" i 2 tysiące dolarów.

DOSTĘP PREMIUM