Burze słoneczne przeszkodzą w Euro 2012

- Przepraszamy za usterki - taki komunikat może pojawić się na naszych telewizorach podczas transmisji meczów z Euro 2012 i z igrzysk w Londynie, ostrzegają fizycy, którzy badają aktywność Słońca. W 2012 roku naukowcy przewidują gwałtowne burze słoneczne - pisze ?Daily Mail?.

O możliwości pojawienia się takich zakłóceń powiedzieli wczoraj fizycy z zespołu przygotowującego misję satelity Solar Dynamics Observatory (SDO), która ma zostać wystrzelona w najbliższy wtorek.

Satelita NASA ma dostarczać zdjęcia Słońca dziesięć razy wyższej rozdzielczości niż telewizja HD. Dzięki tym badaniom, naukowcy mają nadzieję, że będą wstanie przewidzieć i lepiej przygotować się do zakłóceń spowodowanych aktywnością gwiazdy.

Satelita będzie wykonywał zdjęcia co 0.75 sekundy, wykorzystując światło ultrafioletowe. Ilość danych przekazywanych w ciągu jednego dnia pracy urządzeń SDO będzie porównywalna do treści zawartych w pół milionie piosenek. Wyjątkowa misja ma dostarczyć naukowcom więcej danych, niż jakikolwiek inny satelita w historii NASA.

A to może okazać się niezwykle ważne, ponieważ szczyt aktywności Słońca wypada na czas organizowanych w Polsce mistrzostw Europy w piłce nożnej i Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Profesor Richard Harrison z Rutherford Appleton Laboratory w Oxfordshire, powiedział "Daily Mail", że pole magnetyczne Słońca od czasu do czasu wyrzuca ogromne chmury energii z wielką prędkością w przestrzeń kosmiczną. Takie burze słoneczne mogą nawet wyłączyć satelity, a w efekcie być przyczyną awarii zasilania sieci na Ziemi i wywołać zakłócenia w łączności.

Prof. Harrison dodał, że misja SDO nie może zapobiec tym zjawiskom, ale może nam pomóc się odpowiednio do nich przygotować.

- To jak z przewidywaniem deszczu. Nie można tego powstrzymać, ale można wziąć parasol - wyjaśnił naukowiec.

DOSTĘP PREMIUM