Wielki powrót sterowców. Wybierzesz się w podróż? [WIDEO]

Być może już niedługo luksusowy zeppelin z apartamentami, barami i zapierającym dech w piersiach widokiem będzie kursował nad Atlantykiem. Wprawdzie lot z Londynu do Nowego Jorku zamiast 7 godzin potrwa 37, ale jak przekonują twórcy projektu - nie o szybkość tu chodzi.

Londyńska firma projektowa Seymourpowell, która opracował plany nowego sterowca, zapowiada początek ery luksusowego transportu pasażerskiego.

Czy tak będziemy podróżować w przyszłości?

Powietrzny krążownik będzie przypominał kanciasty balon w kształcie koperty. Całość o objętości 330 000 metrów sześciennych wodoru ma ważyć 270 ton (tyle co Airbus A 380) i wznosić się nad ziemię na wysokość 3,5 kilometra. Sterowiec na pokład będzie mógł zabrać 100 pasażerów, nie licząc sześcioosobowej załogi, i 20 ton materiałów eksploatacyjnych, w tym wody i balastu.

Projektem zainteresował się koreański gigant Samsung Construction and Trading (C&T) - główny wykonawca najwyższego budynku świata - Wierzy Kalifa w Dubaju. Firma już zleciła wykonanie szczegółowej animacji komputerowej.

- W świecie, gdzie prędkość jest niemal powszechną obsesją, pomysł spokojnej i komfortowej podróży jest naprawdę mile widziany - powiedział szef projektu Seymourpowell Nick Talbot, który z zespołem opracował plany zeppelina.

A podróż podniebnym żaglowcem ma być cicha i oszczędna. Sterowiec do prędkości maksymalnej - 90 mil na godzinę, będzie rozpędzał system solarno-wodorowy.

Choć sterowce przeżywały swój rozkwit w latach 30-tych XX wieku, obecnie dzięki nowoczesnym technologiom udało się je zaprojektować na nowo, tak by były bardziej wytrzymałe i bezpieczne.

DOSTĘP PREMIUM