Przełomowe odkrycie: jest kontakt z ludźmi w stanie wegetatywnym

Europejscy naukowcy nawiązali kontakt z ludźmi znajdującymi się w stanie wegetatywnym. Umożliwiła to nowa technologia obrazowania pracy mózgu.

Osoba w stanie wegetatwynym jest przytomna, ale pozbawiona świadomości. Potrafi samodzielnie oddychać, przełykać, płakać i uśmiechać się, ale wszystko to ma charakter odruchowy. Kontakt z takim człowiekiem jest bardzo trudny. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i Belgii opracowali jednak nową metodę obrazowania pracy mózgu.

- Dzięki niej można było odczytać proste myśli jednego z pacjentów - mówi członek zespołu naukowców. Doktor Adrian Owen z Instytutu Badań Medycznych w Cambridge powiedział, że pacjentowi i grupie ochotników zadawano bardzo proste pytania, na przykład "jak ma na imię Twój ojciec", i podawano propozycje odpowiedzi. Pacjent i badani zdrowi ludzie odpowiadali tylko "tak" lub "nie", a uczeni odczytywali te odpowiedzi ze stuprocentową dokładnością.

Zdaniem ekspertów, taka metoda może pomóc w leczeniu pacjentów w stanie wegetatywnym. Ułatwi na przykład skuteczne stosowanie leków przeciwbólowych, umożliwi też ustalenie stanu emocjonalnego. Może mieć także kluczowe znaczenie w sporach o utrzymywanie takich ludzi przy życiu.

DOSTĘP PREMIUM