Izraelski portal: "Polacy obsługiwali Auschwitz i bywali gorsi od Niemców"

Jeden z większych izraelskich portali Ynetnews opublikował w dziale opinie artykuł, w którym stwierdzono, że Polacy odegrali "entuzjastyczną" rolę w Holokauście, obsługiwali obóz w Auschwitz i bywali gorsi od Niemców.

Zeev Tzahor w tekście "Słowna żonglerka" porównał przemówienie premiera Netanjahu w Auschwitz i raport Goldstone'a oskarżający Izrael o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy. Autor artykułu stwierdził, że premier Benjamin Netanjahu w przemówieniu wygłoszonym podczas rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz pominął "entuzjastyczną" rolę jaką Polacy odegrali w Holokauście.

"Pod względem poświęcenia w prześladowaniu Żydów, wydawaniu ich nazistom i aktywnej roli w eksterminacji, Polacy byli drudzy po Niemcach, a czasami nawet bardziej oddani swojej pracy" - napisano w artykule. Autor stwierdził też, że Żydzi byli mordowani na terytorium Polski nawet po obaleniu Niemców.

Według niego półtora tysiąca Żydów zostało zabitych w indywidualnych pogromach "zatwierdzonych przez nowy reżim". Wiele z nich miało miejsce na ulicach miast przy "dopingu polskiego tłumu". Ci, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu, stanowili margines społeczeństwa. Autor artykułu porównał przemówienie premiera w Auschiwtz i raport Goldstone'a oskarżający Izrael o zbrodnie wojenne. Stwierdził, że oba były nieuczciwe.

Przeczytaj artykuł na stronie izraelskiego portalu [ang.] >>

TOK FM PREMIUM