Obama Chin się nie boi i przyjmie Dalajlamę

Mimo sprzeciwu Chin, prezydent USA Barack Obama przyjmie w Białym Domu Dalajlamę. Dojdzie do tego jeszcze w tym miesiącu.

Przed ubiegłoroczną wizyta w Chinach Barack Obama wykonał gest w stosunku do Pekinu i nie spotkał się z Dalajlamą. Biały Dom zapewniał wtedy, że rozmowa prezydenta USA z duchowym przywódcą Tybetańczyków odbędzie się w późniejszym terminie.

Dziś rzecznik amerykańskiego prezydenta Robert Gibbs poinformował, że spotkanie odbędzie się w lutym w Waszyngtonie. Gibbs nie podał jednak dokładnej daty i nie był w stanie powiedzieć czy Obama spotka się z Dalajlamą w Gabinecie Owalnym i czy pokaże się publicznie z przywódcą Tybetańczyków.

Władze w Pekinie sprzeciwiają się spotkaniu Obamy z Dalajlamą. "Wzywamy Stany Zjednoczone do ostrożności w sprawie Tybetu i niepogarszania relacji amerykański-chińskich" - mówił rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Chin Ma Zhaxou. Robert Gibbs bagatelizował jednak stanowisko Pekinu. "Jesteśmy przekonani, że będziemy kontynuować współpracę w ważnych dla naszych krajów kwestiach" - stwierdził rzecznik amerykańskiego prezydenta.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM