"Entuzjastyczna" rola Polaków w Holokauście. Protest ambasady w Izraelu

Polska ambasada w Izraelu zaprotestowała przeciwko opublikowaniu przez portal Ynetnews artykułu oskarżającego Polaków o czynny udział w Holokauście. List w tej sprawie trafił do redaktora naczelnego gazety Yediot Ahronot, do której należy portal.

Wykładowca uniwersytetu Ben Guriona w Beer Szewie Zeev Tzahor napisał, że Polacy odegrali "entuzjastyczną" rolę w Holokauście, obsługiwali obóz koncentracyjny Auschwitz i bywali gorsi od Niemców.

Gazeta Yediot Ahronot nie odpowiedziała jeszcze na list protestacyjny - poinformował Jacek Olejnik z ambasady w Tel Awiwie. Wyjaśnił, że placówka szuka też możliwości prawnych, aby pociągnąć do odpowiedzialności autora tekstu.

Zeev Tzahor kilka razy w izraelskich mediach wypowiadał się negatywnie o roli Polaków w czasie Holokaustu. Najpierw w programie I telewizji podczas komentowania wydarzeń związanych z obchodami rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Potem dziennik Yediot Ahronot w hebrajskim wydaniu opublikował jego tekst, a przetłumaczoną na angielski wersję zamieścił na stronie internetowej. Zeev Tzahor stwierdził w nim, że Polscy odegrali "entuzjastyczną" rolę w Holokauście, obsługiwali obóz w Auchwitz, pod względem prześladowania i eksterminowania Żydów byli czasami gorsi od Niemców. Mordowali Żydów nawet po wojnie.

Tekst wzbudził sprzeciw nie tylko polskiej placówki dyplomatycznej. Wielu Izraelczyków przesłało do ambasady listy potępiające wypowiedzi profesora.

TOK FM PREMIUM