Pakistan: 22 zabitych w dwóch zamachach

Co najmniej dwadzieścia dwie osoby zginęły w Karaczi w Pakistanie w wyniku dwóch zamachów bombowych. Obiektem zamachów był autobus oraz nieco później szpital, do którego przewieziono rannych w wyniku pierwszego ataku.

Autobus został zaatakowany przez zamachowca samobójcę, który poruszał się motocyklem. Autobusem jechali wierni szyiccy, by uczestniczyć w procesji religijnej kończącej święty dla szyitów miesiąc Muharram. Drugiego ataku dokonał na dziedzińcu szpitalnym inny samobójca, który motocyklem wjechał pomiędzy ambulanse przywożące rannych z poprzedniego zamachu i wysadził się w powietrze.

Według policji zamachów dokonali najprawdopodobniej talibowie, choć ataki skierowane przeciw szyitom, jednej z gałęzi islamu, są w Pakistanie dość częste. Są one motywowane waśniami religijnymi i nie zawsze mają bezpośredni związek z aktami terroru dokonywanymi przez talibów.

W ostatnich tygodniach Karaczi, stolica finansowa Pakistanu była destabilizowana walkami, które prowadziły między sobą gangi uliczne. Jednocześnie stosunkowo rzadko zdarzało się, by w Karaczi aktów terroru dokonywali talibowie.

TOK FM PREMIUM