Monopoly ma 75 lat. Klasyczna gra zyskała nową planszę

Słynna gra obchodzi właśnie swoje 75-lecie. Teraz nazywa się Monopoly Revolution, ma nową planszę, a gotówkę zastąpiła bankowość elektroniczna - informuje ?Daily Mail?.

Gracze Monopoly Revolution poruszają się plastikowymi pionkami po okrągłej, a nie jak w klasycznej wersji, po prostokątnej planszy. Na jej środku umieszczono czytnik do kart kredytowych, który służy jako bankier. Urządzenie załatwia wszystkie operacje finansowe i dodatkowo jest odtwarzaczem muzycznym.

Wartości nieruchomości, które pozostały prawie niezmienione od rozpoczęcia gry w 1935 roku, teraz podniesiono tak, by zbliżyć się do współczesnych cen.

Dawno już minęły czasy, kiedy można było capnąć budynki przy Mayfair za równowartość 400 funtów (w wersji brytyjskiej). Na nowej planszy ich cena wzrosła do 4 milionów. Podobnie jest z nieruchomościami przy Kings Cross Station, które wcześniej kosztowały 200 funtów. Teraz żeby stać się ich właścicielem trzeba wyłożyć aż 2 miliony.

Monopoly została wymyślona w Stanach Zjednoczonych w czasie Wielkiego Kryzysu, a w 1935 roku trafiła na sklepowe półki. Jej twórca, Charles B.Darrow już od 75 lat daje graczom szansę obracania wielkimi pieniędzmi i szybkiego wzbogacenia się.

Ocenia się, że dotychczas w Monopoly zagrało miliard ludzi na całym świecie.

W 2008 roku na międzynarodowej planszy Monopoly World pierwszy raz w historii znalazło się miasto z Polski - Gdynia.

DOSTĘP PREMIUM