"Paserstwo". Adwokat z Drezna donosi na Merkel

Paserstwo, poplecznictwo, nielegalne pozyskanie danych - doniesienie o możliwości popełnienia przez Angelę Merkel takich przestępstw złożył do prokuratury dresdeński adwokat Frank Hannig. Prawnik zareagował w ten sposób na decyzję niemieckiego rządu o wykupieniu płyty CD ze skradzionymi danymi domniemanych oszustów podatkowych.

Na początku tygodnia kancelrz Merkel zapowiedziała, że rząd w wykupi płytę ze skradzionymi danymi około 1,5 tys. osób, które mogły oszukać niemieckiego fiskusa. Na płycie są informacje dotyczące szwajcarskich kont domniemanych oszustów podatkowych. Informator - haker, który zaoferował niemieckim władzom płytę, zażądał za swe usługi 2,5 mln euro. Eksperci szacują, że niemiecki fiskus mógłby dzięki tym danym odzyskać nawet 100 mln euro należnych podatków.

- Każdy rozsądny człowiek wie, że należy karać za uchylanie się od płacenia podatków. Mając na względzie ten cel, powinniśmy wejść w posiadanie także tych danych, jeżeli są one istotne - stwierdziła Merkel uzasadniając decyzję o współpracy z hakerem.

Spór w Niemczech

Propozycja zakupu skradzionych danych wywołała w Niemczech gorący spór polityczny. Pełnomocnik ds. ochrony danych osobowych Peter Schaar ostrzegł rząd, przed "tworzeniem pokus dla nielegalnego pozyskiwania danych". - Taka transakcja byłaby nagrodą za przestępstwo - oświadczył z kolei w telewizji N24 polityk liberalnej FDP Otto Fricke.

Także wielu polityków chadeckich wypowiedziało się przeciwko zakupowi CD. - Kradzież pozostaje kradzieżą, państwo nie powinno być za pan brat ze złodziejami - powiedział szef frakcji CDU/CSU Volker Kauder w rozmowie z dziennikiem "Sueddeutsche Zeitung".

Hannig: Merkel zachęca przestępców

Wczoraj doniesienie na Merkel złożył Hannig. - Prokurator powinien wykazać, czy to, co pani kanclerz robi w sferze publicznej, jest wciąż zgodne z prawem federalnym - tak w rozmowie z dziennikiem "Dresdner Neueste Nachrichten" uzasadnił swoje zawiadomienie. Paser jest jak złodziej - dodał. Jak podkreślił, Merkel idąc na współpracę z hakerem, zachęca do popełniania takich przestępstw.

Hannig jest członkiem saksońskich struktur CDU. - Populizm - tak szef CDU w Saksonii Michael Kretschmer skomentował inicjatywę partyjnego kolegi.

DOSTĘP PREMIUM