Haiti. Amerykanie oskarżani o porwanie dzieci zostaną zwolnieni

Dziesięcioro Amerykanów oskarżonych o próbę uprowadzenia do Dominikany ponad trzydziestu haitańskich dzieci zostanie zwolnionych z więzienia. Poinformowała o tym agencja Reutera powołując się na sądowe źródła w Port-au-Prince.

10 Amerykanów, w większości członków Kościoła Baptystycznego z Idaho, zostało zatrzymanych na granicy z Dominikaną 29 stycznia. Próbowali wywieźć autokarem z Haiti 33 dzieci w wieku od 2 miesięcy do 12 lat. Twierdzili, że chcieli zapewnić haitańskim sierotom bezpieczne schronienie w Dominikanie. Nie mieli jednak na to zgody władz Haiti. Później okazało się również, że wiele dzieci miało rodziców i wcale nie było sierotami.

Działania 10 Amerykanów skrytykowali przedstawiciele wielu organizacji humanitarnych.

W ubiegłym tygodniu prokuratura z Port-au-Prince postawiła im zarzut uprowadzenia dzieci, za co groziło im do 15 lat więzienia. Jednak sędzia, do którego skierowano sprawę uznał, że oskarżeni nie kierowali się złymi intencjami.

Na korzyść Amerykanów zeznawali też rodzice małych Haitańczyków. Powiedzieli sędziemu, że dobrowolnie oddali dzieci z powodu ciężkich warunków życia.

Według agencji Reutera decyzja o zwolnieniu Amerykanów z więzienia zostanie ogłoszona jeszcze dzisiaj w Port-au-Prince.

TOK FM PREMIUM