Półmetek Berlinale: film Polańskiego faworytem

Roman Polański, mimo że nieobecny na festiwalu filmowym w Berlinie, jest jednym z faworytów do Złotego Niedźwiedzia. Jego film ?Autor Widmo? zbiera bardzo pozytywne recenzje.

"Autor Widmo" opowiada historię ghostwritera, wynajętego do napisania biografii brytyjskiego premiera. Autor szybko odkrywa niewygodna przeszłość polityka i wplątuje się w aferę, która może zagrażać jego życiu.

The Ghost Writer - zwiastun filmu

Włoska "La Republicca" pisze, że film "został przyjęty z ogromnym entuzjazmem przez krytyków i publiczność". Z kolei brytyjski "The Times" opisuje go jako "wyjątkowo wciągający thriller" z "pierwszorzędnym scenariuszem" i komentuje: "Cokolwiek myślicie o Polańskim (...), to piekielnie zdolny reżyser". Niemieccy krytycy filmowi przepytani przez "Tagesspiegel" przyznają, że "Autor Widmo" jest ich faworytem w wyścigu po Złotego Niedźwiedzia.

Jak podkreśla AFP, jedynie Derek Elley, krytyk amerykańskiego pisma "Variety", zarzuca filmowi zbytnią "dosłowność" i to, że Polański "ogranicza się do bezpośredniego przeniesienia na ekran banalnej prozy Roberta Harrisa". Elley krytykuje także "słabą" grę Ewana McGregora i "brak wiarygodności" Pierce'a Brosnana w roli premiera.

Połowa ze startujących w konkursie festiwalowym 20 filmów długometrażowych została już pokazana. Jury, pod przewodnictwem niemieckiego reżysera Wernera Herzoga, ogłosi swój werdykt w sobotę wieczorem.

DOSTĘP PREMIUM