Pakistan: zamach w wypełnionym ludźmi meczecie

Co najmniej 30 osób zginęło, a 12 zostało rannych w zachodnim Pakistanie, po eksplozji bomby podłożonej w wiejskim meczecie. Budowla runęła w gruzy. Liczba ofiar może wzrosnąć, ponieważ wielu rannych jest w stanie krytycznym.

Według tamtejszej policji, w chwili wybuchu w świątyni było co najmniej sto pięćdziesiąt osób. Do zamachu doszło w rejonie Khyber, graniczącym z Afganistanem. Bomba została podłożona w wiejskim meczecie, w którym wierni gromadzili się na modlitwy. W wyniku eksplozji meczet został zrujnowany.

W Pakistanie meczety bywają celem ataków terrorystycznych, szczególnie w tych osadach, w których wierni występują przeciw talibom i organizują milicje plemienne mające doprowadzić do usunięcia ekstremistów z okolicznych wiosek i miasteczek. W odpowiedzi talibowie atakują lokalne meczety oraz miejscowe ośrodki administracji.

Przez rejon Khyber prowadzi strategiczna szosa łącząca Pakistan z Afganistanem. Korzystają z niej konwoje ciężarówek wożących zaopatrzenie dla wojsk NATO w Afganistanie. Na terenie rejonu Khyber siły rządowe Pakistanu wielokrotnie prowadziły operacje, których celem było oczyszczenie tego terytorium z talibów i zapewnienie bezpieczeństwa transportom natowskim. Po każdej z tych operacji działania ekstremistów ustawały jedynie na krótko.

TOK FM PREMIUM