Pakistańskie służby bezpieczeństwa opublikowały zdjęcia "taliba numer dwa"

Agencja Reuters otrzymała unikalne fotografie z momentu przekazania Abdula Ghani Baradara pakistańskiej władzy sądowniczej w Karaczi. Fotografie przeczą spekulacjom wielu Pakistańczyków, którzy wątpili, że pakistańskiej armii udało się schwytać jednego z najważniejszych przywódców talibów.

Na obu fotografiach widzimy zakutego w łańcuchy Baradara. Prowadzą go uzbrojeni policjanci i pracownicy pakistańskiej służby bezpieczeństwa. Fotografie wykonano wczoraj w chwili, kiedy talib był wprowadzany do gmachu sadu w Karaczi.

"Talib nr. dwa"

Wczoraj rzecznik pakistańskiej armii generał Athar Abbas oficjalnie potwierdził, iż służby Pakistanu oraz Stanów Zjednoczonych zatrzymały kilka dni temu drugiego w talibańskiej hierarchii przywódcę mułłę Abdul Ghani Baradara. Do zatrzymania doszło w Karaczi.

Jest to najwyżej postawiony w hierarchii talibów przywódca aresztowany w ostatnich miesiącach. Wśród talibańskich przywódców przewyższa go rangą jedynie jednooki mułła Omar. Generał Athar Abbas nie podał dziennikarzom w Islamabadzie żadnych szczegółów dotyczących zatrzymania poza informacją, iż wraz z Baradarem aresztowano w Karaczi także kilku innych talibów.

Sukces w walce z terroryzmem

Władze pakistańskie i amerykańskie podkreślają, iż zatrzymanie przywódcy talibów uważanego za szefa działań bojowych ekstremistów to duży sukces, który może zachwiać działaniami ugrupowań talibańskich. Z kolei niezależni obserwatorzy zauważają, iż aresztowanie Baradara wcale nie musi w zdecydowany sposób ograniczyć zdolności bojowych talibów.

Przypominają, iż ekstremiści stworzyli struktury, które bardzo szybko potrafią się odradzać, a poszczególne ugrupowania talibów dysponują dużą autonomią i wiele akcji przeprowadzają na własna rękę. Talibowie w Afganistanie od kilku dni dementowali informacje o zatrzymaniu mułły Baradara twierdząc, iż służby amerykańskie i pakistańskie posługując się dezinformacją chcą wprowadzić zamęt w szeregach ekstremistów.

TOK FM PREMIUM