Hiszpania: Papierosy zabijają najczęściej barmanów. Tysiącami

Nie nałogowi palacze papierosów, ale pracownicy barów, w których można palić, są najczęściej ofiarą śmiertelnych chorób związanych z nikotyną. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia.

Wyobraźmy sobie osobę zamkniętą w szklanej klatce pełnej dymu, którego stężenie jest dziesięciokrotnie większe niż na przykład na ulicy. Osoba ta spędza w klatce 10 godzin dziennie, zwykle przez sześć, a często przez siedem dni w tygodniu. W takich warunkach - zdaniem hiszpańskiego Ministerstwa Zdrowia - pracują barmani.

Wiele barów mimo nakazów nie ma odpowiedniego systemu wentylacyjnego. Klienci wchodzą, wypalają papierosa i wychodzą, a pracownicy przez wiele godzin muszą oddychać zatrutym powietrzem.

Jak wynika z badań, w każdym dużym hiszpańskim mieście na choroby związane z nikotyną umiera rocznie tysiąc barmanów. Dlatego ministerstwo zapowiada specjalne inspekcje, które karać będą źle wentylowane lokale. Twierdzi też, że zrobi wszystko, aby już wkrótce palenie było dozwolone tylko na ulicy albo w prywatnych domach.

DOSTĘP PREMIUM