Koniec z kredytami i podróżowaniem dostojników - Unia twardo wobec Białorusi

- Będzie twarda odpowiedź Unii na sytuację na Białorusi - mówi przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. Na Białoruś pojedzie misja, która sprawdzi sytuację mniejszości narodowych. Ocieplenie kontaktów nic nie dało, dlatego Unia chce postawić twarde warunki.

- Nie będzie mowy o pomocy dla Białorusi, o kredytach czy możliwości podróżowania do Unii dostojników białoruskich i członków władz - mówi Jerzy Buzek. UE określi jasne warunki przyszłej współpracy z Białorusią: - Na pewno przestrzeganie podstawowych norm w zakresie działania mniejszości narodowych i opozycji demokratycznej. Przypadki łamania ich praw nie mogą mieć miejsca - stanowczo zaznacza Buzek.

- Mamy tak zmienne nastroje na linii Warszawa - Mińsk, że w tej chwili staram się być realistą - mówi unijny komisarz Janusz Lewandowski. - Trzeba próbować "marchewki i kija" i sprawdzać co daje lepsze rezultaty.

Mini-sesja Parlamentu Europejskiego, której głównym tematem będzie sytuacja na Białorusi, odbędzie się w przyszłym tygodniu.

DOSTĘP PREMIUM