Islandia rozpoczęła rozmowy ws. akcesji do Unii

Islandia dostała zielone światło dla rozpoczęcia rozmów o członkostwie w Unii Europejskiej. Rekomendację w tej sprawie przyjęła Komisja Europejska i teraz do unijnych rządów należy dokładne ustalenie daty otwarcia formalnych negocjacji.

Islandia zaczęła myśleć o wejściu do Unii po wybuchu kryzysu finansowego, kiedy to stanęła na skraju bankructwa. W lipcu ubiegłego roku rząd w Rejkiawiku złożył więc oficjalny wniosek w tej sprawie. Islandia przyjęła już większość dorobku prawnego Wspólnoty, co teoretycznie powinno ułatwić jej negocjacje członkowskie, ale z pewnością pojawią się problemy, na przykład w rybołówstwie.

Islandia ma własne kwoty połowowe i nie chce, by decydowała o nich Bruksela, a rybacy niechętnie myślą o dopuszczeniu innych krajów wspólnoty do swoich łowisk. Poza tym drogę Islandii do Unii Europejskiej może wydłużyć jej konflikt z Wielką Brytanią i Holandią. Chodzi o niespłacone depozyty jednego z upadłych islandzkich banków.

Trudno spekulować, kiedy Islandia mogłaby wejść do Unii. Mówi się, że nie nastąpi to wcześniej aniżeli pod koniec 2012 roku.

TOK FM PREMIUM