Książę Karol spotkał się z polskimi emigrantami

Karol Książę Walii i Camila Księżna Kornwalii odwiedzili Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w zachodnim Londynie. Wizyta książęcej pary była jednym z cyklicznych spotkań z przedstawicielami mniejszości społecznych Wielkiej Brytanii.

Oficjalna wizyta pary książęcej w dzielnicy Hammersmith, zamieszkiwanej w dużej mierze przez Polaków, była okazją do poznania reprezentantów wielu polskich środowisk. Od zasłużonych weteranów wojennych przez działaczy polonijnych do przedstawicieli najnowszej emigracji.

- Dla mnie to jest wyraz uznania dla tej części narodu polskiego, która w trudnych chwilach wojny stanęła w obronie Europy przy boku Wielkiej Brytanii - mówi Gazecie.pl Ryszard Kaczorowski ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie. - Następca tronu spotkał się ze żywymi świadkami tych wydarzeń - dodał.

Wzruszenia nie kryła też wdowa po gen. Andersie. - Doskonale wiedział, kim jestem. Byłam dumna, że doszło do takiego spotkania, i że wszyscy mogliśmy zagościć pod tą samą polską strzechą.

W Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalny, który wybrano na miejsce wizyty, swoje siedziby mają m.in. Koło byłych żołnierzy AK, odpowiedzialna za nauczanie języka ojczystego Polska Macierz Szkolna i reprezentujące interesy polonii Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii.

Książę Karol i Księżna Kamila obejrzeli wystawę plakatu "Solidarność - legenda wiecznie żywa", którą otwarto w sobotę z okazji 30. rocznicy powstania "Solidarności".

Para książęca wysłuchała również recitalu fortepianowego. Utwory Chopina wykonał 12-letni Karol Rybarczyk. Książę i Księżna obejrzeli również przedstawienie polskiego teatru "Syrena", który działa Wielkiej Brytanii od 1959 roku. W spektaklu Janusza Korczaka "Król Maciuś Pierwszy" wystąpił najmłodsi emigranci.

Książę Karol z małżonką spotkali się także z dziećmi z polskiej szkoły sobotniej im. Mikołaj Reja, które zaprezentowały lekcję przedmiotów ojczystych, w jakich co sobotę uczestniczą tysiące małych Polaków w całej Wielkiej Brytanii.

W restauracji "Łowiczanka" parę książęcą przywitało 150 zaproszonych gości. Byli wśród nich m.in. ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wdowa po gen. Andersie, Ambasador RP w Londynie Barabar Tuge-Erecińska oraz weterani wojenni reprezentujący środowiska kombatanckie.

Spotkanie z polską społecznością zbiegło się w czasie z obchodzonym na Wyspach rokiem polskim "Polska! Year", w ramach, którego w Wielkiej Brytanii odbywa się ponad 200 polskich wydarzeń kulturalnych. Patronuje mu Królowa Elżbieta II oraz Prezydent RP Lech Kaczyński. Już 15 marca Książę Karol i Księżna Camila rozpoczną oficjalną wizytę w Polsce. Stamtąd udadzą się do Czech i na Węgry. Do Wielkiej Brytanii powrócą 23 marca.

DOSTĘP PREMIUM