Organizacja sponsora Radia Maryja atakuje Andżelikę Borys

Kradzież i związki z "mafijnym układem". To zarzuty pod adresem Angeliki Borys. Pojawiły się w materiałach przygotowanych przez biuro Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich w Ameryce Łacińskiej (USOPAŁ). Kieruje nim Jan Kobylański, milioner i sponsor Radia Maryja - pisze ?Rzeczpospolita?

W elektronicznym wydania biuletynu USOPAŁ jest tam m.in. pismo sygnowane przez działacza polonijnego Marka Chrapana, w którym Andżelika Borys została określona mianem "uczennicy bandyckiego układu z Magdalenki" i oskarżona o kradzież: "próbuje zagarniać majątek całej białoruskiej Polonii". Pojawiają się też poważniejsze zarzuty: "Mała grupka wyszkolona przez mafijny układ w Polsce próbuje wprowadzić podobny, bandycko-mafijny system na Białorusi". - W grę wchodzą białoruskie służby specjalne, które chcą nastawić Polonię przeciwko Andżelice Borys - powiedział "Rzeczpospolitej"poseł PiS Andrzej Dera.

Borys atakuje m.in.: były szef Związku Polaków na Białorusi Tadeusz Kruczkowski. Wśród materiałów rozsyłanych przez USOPAŁ jest jego list sprzed trzech lat. Pisze w nim: "Obecnie pomoc z Macierzy jest rozkradana przez grope na czele z bylym polkownikiem KGB ZSSR Tadeuszem Gawinem i jego maryonietka A. Borys" (pisownia oryginalna). W 2005 r. Kruczkowski wraz z białoruską milicją uczestniczył w szturmie na siedzibę ZPB w Grodnie, skąd siłą usunięto Polaków. List Kruczkowskiego umieszczono w witrynie internetowej USOPAŁ.

Zbigniew Sulatycki, członek USOPAŁ i zaufany współpracownik o. Tadeusza Rydzyka, powiedział "Rzeczpospolitej": - Stało się bardzo źle. Kobylański nic o tym nie wiedział, jest w szpitalu.

DOSTĘP PREMIUM