Rosyjskie "Białe Wilki" skazane za sześć rasistowskich morderstw

Dziewięciu młodych członków neonazistowskiej grupy "Białe Wilki" zostało skazanych na kary do 23 lat więzienia. Swoje ofiary zabijali nożami, śrubokrętami i drewnianymi pałkami.

Moskiewski sąd uznał dziewięciu młodych mężczyzn za winnych sześciu zabójstw na tle rasistowskim. Grupie przewodził 18-letni Aleksiej Dżawakhiszwili, z pochodzenia Gruzin. Ofiarami słowiańskich nacjonalistów byli imigranci z Centralnej Azji pracujący w Moskwie. "Białe Wilki" atakowały ich nożami, śrubokrętami i drewnianymi pałkami.

Oskarżonych w sprawie było 12 chłopców w wieku od 17 do 22 lat. Troje z nich zostało uniewinnionych. Najmłodszy skazany, który jest nieletni, dostał najłagodniejszą karę 6,5 roku więzienia. Dżawakhiszwili, który zaprzeczył, że był przywódcą grupy, dostał 7 lat.

Grupa została założona 20 kwietnia 2008 roku, w urodziny Adolfa Hitlera. Jej członkowie byli aresztowani w 2008 i 2009 roku. Proces w sprawie o zabójstwa na tle rasowym zaczął się w październiku ubiegłego roku.

Coraz cięższe kary dla rosyjskich rasistów

Rosyjskie sądy zaostrzyły ostatnio kary na sprawców rasistowskich morderstw. W czerwcu 2009 roku sześć osób zostało skazanych za ugodzenie nożem dwóch Dagestańczyków, z których jeden zmarł. W 2008 roku siedmiu młodych członków ksenofobicznej grupy zostało skazanych na kary do 20 lat więzienia za 20 rasistowskich morderstw. Skazani dowody zbrodni zamieścili w internecie.

Moskiewskie Biuro ds. Praw Człowieka szacuje, że w 2009 roku w podobnych atakach straciły życie 74 osoby. W 2008 roku było to 120 osób.

DOSTĘP PREMIUM