Włoski Sąd Najwyższy uchylił wyrok na adwokata Berlusconiego

Włoski Sąd Najwyższy uchylił wyrok czterech lat i sześciu miesięcy więzienia, na jaki został skazany brytyjski adwokat David Mills za złożenie fałszywych zeznań w jednym z procesów premiera Silvio Berlusconiego. Nie wiadomo, jak orzeczenie to odbije się na rozpoczynającym się w sobotę w Mediolanie procesie szefa rządu, oskarżonego właśnie o przekupienie Millsa.

Sąd najwyższy nie uniewinnił brytyjskiego adwokata, lecz godząc się z jego obrońcami, że przestępstwo popełnione zostało w listopadzie 1999 roku, uznał, że uległo ono przedawnieniu. Nie podważył natomiast aktu oskarżenia, który mówił o tym, że brytyjski prawnik za fałszywe zeznanie otrzymał od Silvio Berlusconiego 600 tysięcy dolarów.

Właśnie za to premier Włoch będzie odpowiadał niebawem przed sądem. Pierwotnie miał on zasiąść na ławie oskarżonych razem z Davidem Millsem, postępowanie w jego sprawie opóźnił jednak przyznany mu przez parlament immunitet, który w październiku uchylił jednak Trybunał Konstytucyjny jako niezgodny z ustawą zasadniczą.

Nie wiadomo, jak sąd, przed którym Berlusconi stanie w sobotę 27 lutego, ustosunkuje się do orzeczenia Sądu Najwyższego.

TOK FM PREMIUM