Microsoft ma zgodę sądu: Potężny botnet do likwidacji

Firma Microsoft zdobyła zgodę amerykańskiego sądu na wyłączenie globalnej sieci komputerów, która - jak podaje firma - jest odpowiedzialna za ponad 1,5 miliarda e-maili ze spamem wysyłanych każdego dnia - informuje BBC. Sędzia zgodził się na zlikwidowanie 277 domen internetowych, które dowodzą i kontrolują tzw. botnetem Waledac.

Botnet to sieć, którą wykorzystują hakerzy do kontrolowania zdalnie komputerów zainfekowanych specjalnymi programami. Za jej pośrednictwem rozprzestrzeniają - wykorzystując maszyny niczego nieświadomych użytkowników - wirusy, trojany i spam.

Firma Microsoft poinformowała, że według jej analityków zamknięcie 277 domen sprawi, że około 90 tysięcy komputerów na całym świecie nie będzie już odbierać "rozkazów" i przestanie odgrywać swoje role w botnecie i wysyłaniu spamu.

Najnowsze dane wykazały, że tylko pomiędzy 3 a 21 grudnia "około 651 milionów maili ze spamem rozpowszechnionych poprzez Waledac trafiło na konta wyłącznie na poczcie Hotmail". Waledac to jedna z sieci, na zlikwidowanie której zgodę dostał dziś Microsoft. Według firmy Waledac to jeden z 10 najsilniejszych botnetów na terenie USA.

Proces został wytoczony wspólnie przez Microsoft, Uniwersytet w Waszyngtonie i firmę Symantec, zajmującą się bezpieczeństwem internetowym. Pozwanym jest firma Verisign, operująca witrynami z rozszerzeniem ".com", która teraz zmuszona jest do zamknięcia 277 stron.

TOK FM PREMIUM