Znów zamieszki w Jerozolimie. Barykada w meczecie

W Jerozolimie w meczecie Al-Aqsa na Wzgórzu Świątynnym zabarykadowało się kilkudziesięciu Palestyńczyków. Liderzy muzułmańscy wezwali wiernych, aby przybyli na to święte dla nich miejsce, aby powstrzymać ekstremistów żydowskich przed położeniem kamienia węgielnego pod budowę Trzeciej Świątyni.

Muzułmanie spędzili w meczecie całą noc. Izraelska policja i wojsko na bramach Starego Miasta ustawiły punkty kontrolne, przez które wpuszczają tylko kobiety i mężczyzn powyżej 50 roku życia.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy wielokrotnie dochodziło do zamieszek. Najpoważniejsze wybuchły we wrześniu po tym jak izraelscy żołnierze pozwolili wejść na Wzgórze ekstremistom żydowskim. Sytuację uspokoiły Jordania i Zachód. Rabini orzekli wówczas, że religijne prawo zabrania Żydom wchodzić na Wzgórze Świątynne. Tym razem ekstremiści planowali na świętym dla muzułmanów miejscu położyć kamień węgielny pod budowę Trzeciej Świątyni. Palestyńczycy zabarykadowali się aby im to uniemożliwić.

Arabowie poważnie traktują plany ortodoksyjnych Żydów postawienia Trzeciej Świątyni na miejscu dwóch meczetów. Jej budowę rozpoczęli w kibucu pod Jerychem. Instytut Świątynny w Jerozolimie zgromadził już część strojów i naczyń liturgicznych, które będą w niej wykorzystywane.

DOSTĘP PREMIUM