Już ponad 700 ofiar chilijskiego trzęsienia
Chilijska prezydent Michelle Bachelet poinformowała, że trzęsienie - siódme najpotężniejsze w historii planety - dotknęło ponad dwa miliony ludzi. Co najmniej 708 osób zginęło, dodała prezydent po sześciogodzinnym spotkaniu z szefostwem ratowników i służb medycznych. Władze dopiero rozpoczynają szacowanie strat, ale istnieją obawy że wyniosą one setki milionów dolarów.
Epicentrum wczorajszego trzęsienia znajdowało się 115 kilometrów na północny wschód od Concepcion, około 325 kilometrów na południowy-zachód od stolicy kraju. Od tamtej pory miało już miejsce ponad 110 wstrząsów wtórnych, w tym jeden niemal w tym samym miejscu o sile 6,1 w skali Richtera. Uwięził w domach kilkuset mieszkańców Concepcion.
Bachelet wystąpiła w publicznej telewizji po tym, jak dokonała doglądu kraju z powietrza, opowiadając o autostradach rozerwanych na pół i budynkach, i mostach "porozrzucanych niczym zabawki". - Czas jest kluczowy dla uratowania życia ludzi wciąż uwięzionych. Jest hańbą, że ekipy poszukiwawcze nie dotarły wczoraj do Concepcion - skarżyła się z kolei burmistrz miasta, które najbardziej ucierpiało.
Gotowość do pomocy Chile otrzymały od USA, Unii Europejskiej, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, jednak władze kraju poinformowały, że nie chcą w tym momencie odbierać żadnych środków materialnych. - Chile nie chce pomocy, która by nas rozpraszała, odwracała uwagę od pomocy ofiarom. Pomoc, która dotrze przed konsultacją z nami w sprawie tego co jest potrzebne, będzie szkodą - mówił minister spraw zagranicznych Mariano Fernandez.
Według władz zniszczonych zostało około 1,5 miliona domów i budynków. Drogi dojazdowe do Concepcion są pełne poprzewracanych samochodów i dogasających pożarów. Zniszczeniu i zawaleniu uległy głównie domy starej konstrukcji, w tym wiele zabytków. Około 90 procent historycznego centrum miasta Curico zostało doszczętnie zniszczone. Także lotnisko w stolicy kraju Santiago doznało zniszczeń i pozostaje zamknięte.
DOSTĘP PREMIUM
- "Mieli dość awantur". Czesi wybrali "porządek i spokój". Nie będzie drugiego Orbana w Europie
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Pokrzywdzony czy zabójca? "Obrona konieczna w Polsce to loteria"
- Polaków walczących w Ukrainie czeka więzienie? "Wypada zapytać PiS, po której stronie naprawdę są"
- "Lex Kaczyński". PiS zmienia prawo, żeby prezes nie musiał płacić Sikorskiemu? "Sekwencja zdarzeń nieprzypadkowa"
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Przegląd Prasy styczniowej - czy mamy "enough in the tank" na początku roku?
- Zabójstwo na Nowym Świecie. Jeden z podejrzanych zatrzymany. "Pozostali nie mogą spać spokojnie"