Najgorsze igrzyska w historii Rosji. Miedwiediew żąda głów

Rosyjskie władze są oburzone słabym wynikiem na igrzyskach w Vancouver. Prezydent Dmitrij Miedwiediew wezwał osoby odpowiedzialne za przygotowanie ekipy do ustąpienia. Rosja zanotowała najgorszy występ na zimowych igrzyskach w swojej historii.

- Urzędnicy, którzy byli odpowiedzialni za przygotowanie naszej ekipy olimpijskiej powinni napisać wnioski o zwolnienie z funkcji. Jeśli nie mogą to im pomożemy - powiedział Miedwiediew na spotkaniu z szefostwem rządzącej partii "Jedna Rosji". - Ten, kto odpowiadał za przygotowania do igrzysk powinien odpowiadać i teraz - mówił wzburzony rosyjski prezydent i nawoływał do podejmowania "męskich decyzji" przez zainteresowanych. Miedwiediew domagał się też zmiany systemu szkolenia sportowców.

Najgorsze igrzyska: tylko trzy złota...

Igrzyska w Vancouver były najgorszymi w historii występów reprezentacji Rosji. Sportowcy z tego kraju zdobyli w sumie 15 medali, ale tylko 3 złote i w klasyfikacji medalowej zajęli odległe 11 miejsce. Dla porównania - Polska z sześcioma medalami zajęła 15 pozycję.

Moskiewskie media zwracają uwagę, że rosyjscy sportowcy przegrywali nawet w tych dyscyplinach, w których zawsze uchodzili za faworytów - łyżwiarstwie figurowym czy hokeju na lodzie. Dlatego w Rosji coraz częściej pojawiają się głosy wzywające do dymisji działaczy Komitetu Olimpijskiego i ministerstwa sportu. Eksperci zwracają uwagę, że gospodarzem kolejnych zimowych Igrzysk Olimpijskich będzie rosyjskie miasto Soczi i już teraz należy się zastanowić, co trzeba zrobić, aby rosyjscy sportowcy wypadli na nich jak najlepiej.

DOSTĘP PREMIUM