Ogłoszono założenia nowej doktryny nuklearnej USA

Stany Zjednoczone zredukują swój arsenał jądrowy, ale nie zrezygnują z prawa do użycia broni nuklearnej jako pierwsze. Takie są założenia nowej amerykańskiej doktryny nuklearnej, nad którą pracują Biały Dom i Pentagon.

Nowa doktryna nuklearna Stanów Zjednoczonych przewiduje zmniejszenie arsenału jądrowego tego kraju o tysiące rakiet. Waszyngton prowadzi w tej sprawie negocjacje z Rosją w ramach nowego układu START. Według amerykańskich mediów, rozważane jest też wycofanie z Europy taktycznej broni jądrowej, która znajduje się między innymi na terytorium Niemiec.

Nowa doktryna nuklearna Stanów Zjednoczonych nie przewiduje tworzenia nowych rodzajów broni jądrowej. Oznacza to, że prezydent Barack Obama rezygnuje z rozpoczętych przez byłego prezydenta George'a Busha prac nad niewielkimi bombami atomowymi do niszczenia podziemnych bunkrów. Wszystko wskazuje jednak na to, że Stany Zjednoczone pozostawią w swojej strategii zapis o możliwości użycia broni jądrowej nie tylko przeciwko mocarstwom nuklearnym, ale również państwom, które takiej broni nie posiadają.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM